All Posts in elektroninis

2009-10-11 - 4 comments

(Elektroninis) verslas Lietuvoje

Esu vienas iš nedaugelio žmonių su malonumu skaitantis teisės aktų projektus. Mane domina kur link keliauja Lietuva, o būtent teisės aktai iš dalies nusako kryptį. Šiandien skaičiau LRV nutarimo „Dėl elektroninio verslo plėtros skatinimo 2010-2012 metų programos patvirtinimo“ projektą. E. verslo vadybos studentui tai turėtų būti įdomus dokumentas, tačiau, deja, skaičiau su nusivylimu. Kažkodėl susidarė toks įspūdis, kad milijonai vėl bus leidžiami vėjams. Kodėl? Kokia turėtų būti informacinė svetainė, kad ji kainuotų 1 milijoną litų?

Man, kaip paprastam piliečiui, normaliai nepaiškino siekiamos naudos, o ir programos uždaviniai - e. informacinių sistemų kūrimas, man atrodo abejotinas. Vienintelis programos tikslas - gauti pinigus iš ES.

Bet pradėkime nuo pat pradžių. Programoje teigiama, kad smulkusis ir vidutinis verslas Lietuvoje liečiau savo veikloje pritaiko IRT, ir todėl reikia jį skatinti. Mano manymu, tai yra nesąmonė. Bendra situacija yra tokia, kad virš 90 proc. Lietuvos įmonių naudoja savo darbe kompiuterius ir internetą (programoje pateikti šiek tiek kitokie, bet labai nesiskyriantys duomenys), tačiau beveik visos inovatyvios įmonės (ar reikia turgaus bobutes irgi priversti naudotis IRT?) turi beveik 100 proc. rodyklius. Ar tuo maža? Mano manymu, valstybė turėtų sudaryti sąlygas vystytis verslui, t.y. šalinti teisinius, organizacinius ir administracinius barjerus, o naujųjų technologijų panaudojimas taps neatsiejamų plėtros bruožų. Tada ir atsirastų e. verslas.

Bendrai, man nepatinka terminas elektroninis verslas. Verslas yra verslas, nepriklausomai kokioje aplinkoje jis yra vykdomas. Mano manymu, nereikėtų sureikšminti žodžio elektroninis.

2009-08-24 - 2 comments

Apie e. komerciją

Kiekvieną mėnesį pastebiu, kad atsirado dar keletas internetinių parduotuvių, jos dygsta kaip grybai po lietaus. Tokių „grybų“ šimtai, beveik visi vienodi: tie patys tiekėjai, panaši kainodara, banalūs reklamos būdai, tos pačios problemos su nepristatytomis prekėmis ir t. t. Bet spauda vistiek liaupsina internetinę prekybą, vis dažniau galima sutikti frazes: „Lietuvoje elektroninė prekyba įleidžia tvirtas šaknis“, „Lietuvos gyventojai vis dažniau perka internetinėse parduotuvėse“ ir kt.
Ar tikrai taip gerai? Aišku, krizės metu, kai užsidaro realios mažmeninkų parduotuvės, internetines parduotuves atranda vis daugiau vartotojų, tačiau ar jie neša pelna? Pabandome paskaičiuoti svetimus pinigus, juk juos visada malonu skaičiuoti.
Šiandien skaičiavau, kad daugumą e. parduotuvių uždeda maždaug 5-9% (o kaikurios ir >20 proc.) antkainį. Beje, jei kam įdomu, pigu.lt net su nuolaidomis nėra iš pačių pigiausių parduotuvių, bet gi ne tik kaina yra svarbi. Bet kuriuo atveju, dideliais pinigais kol kas čia nekvepia. Be to, iš šiuo antkainio reikia sumokėti algas darbuotojams, serverio nuoma ir priežiūra, nusipirkti reklamą bei investuoti į tolimesnę plėtrą. Ir kas lieka? Nesu ekspertas, bet susidaro toks įspūdis, jog didžioji dauguma e. parduotuvių dirba „ant nulio“ arba „sėdi minuse“ ir laukia geresnių laikų. Be abejo, tas laikas ateis. Per kelerius metus Lietuvoje įvyks persiskirstymas tarp prekybininkų bei lūžis pirkėjų mąstyme. Tikiuosi, kad e. prekyboje galioja natūraliosios atrankos dėsniai ir rinkoje išliks tik verčiausios parduotuvės, turinčios savo „veidą“.

2009-06-14 - No Comments!

Kaip trumpinti būdvardį „elektroninis“ junginiuose?

Šiuolaikiniame pasaulyje gan dažnai tenka naudoti žodžių junginius, kurių pirmasis žodis yra elektroninis, -ė: elektroninė komercija, elektroninis verslas, elektroninis bankas ir t.t. Dažnai klystama rašant „e-bankas“, „e-komercija“, „e-verslas“ (panašu į angl. „e-commerce“, „e-business“), tačiau būdvardžio elektroninis, -ė taip trumpinti negalima. Žodžių junginiai, kurių trumpinamas tik pirmas žodis, reikalauja taško, todėl brūkšnelis nerašomas. Taigi ne e-verslas, o e. verslas, ne e-parašas, o e. parašas, ne e-bankas, o e. bankas.

Junginį elektroninis paštas siūloma trumpinti el. paštas arba el. p., tačiau derinant prie sistemos galimi ir tokie sutrumpinimai: e. paštas arba e. p.

Šaltinis: www.vlkk.lt