All Posts in etiketas

2010-02-02 - No Comments!

10 auksinių mobilaus etiketo įsakymų

Pirmosios mobilaus etiketo taisyklės pasirodė 2000 m. kai žurnalistas Danas Briodis (angl. Dan Briody) viename iš savo straipsnių aprašė dešimt mobilaus etiketo įsakymų (angl. The Ten Commandments of Cell Phone Etiquette). Vėliau buvo išleista daug skirtingų mobilaus etiketo taisyklių rinkinių, tačiau Dano Briodžio etiketo taisyklės vis tiek išlieka aktualios ir dažnai cituojamos. Be abejo, šios taisyklės nėra visaapimančiuos (bent jau dėl tos priežasties, kad tobulėjant technologijoms, atsiranda vis nauji erzinantys veiksmai), tačiau jos buvo pirmosios.

10 auksinių mobilaus etiketo įsakymų:

  1. Neverskite aplinkinius klausytis Jūsų pokalbio. Jei šalia yra žmonių, kurie girdės jūsų pokalbį (pvz. autobuse, taksi, prie pietų stalo ir t. t.), venkite ilgų pokalbių (ypač asmeninių). Galite trumpais sakiniais atsakinėti, tačiau patariama paprašyti perskambinti arba pasakyti, kad perskambinsite vėliau.
  2. Neverskite aplinkinius klausytis jūsų erzinančios telefono skambučio melodijos.
  3. Nepamirškite išjungti telefoną renginių metu. Šią taisyklę tiek dažnai pažeidžiama, kad autorius negalėjo jos neįtraukti į sąrašą. Atvykus į renginį, nepamirškite išjungti ar, jei matote, kad išjungtus, patikrinti savo mobilųjį telefoną.
  4. Neturėkite su savimi daugiau nei 2 telefonus.
  5. Nesinaudokite telefonu vairuodami.
  6. Ištraukite ausines iš ausų, jei nekalbate telefonų.
  7. Nekalbėkite mobiliuoju telefonu garsiau nei kalbate įprastai.
  8. Netapkite savo mobilaus telefono vergu. Dėl suprantamų priežasčių, priklausomybė nuo telefono yra pavojinga: darbe trukdo vykdyti savo tiesiogines pareigas, o namie – būtina sau leisti pailsėti.
  9. Nebandykite nustebinti aplinkinių savo mobiliuoju.
  10. Nedėkite telefono ant stalo net jei laukiate skambučio. Pagalvokite, ar tikrai tai būtina? Ar neišgirsite skambučio, jei jis yra kišinėje ar rankinukę?

Tikiuosi, šios taisyklės Jums pravers. Man, tikiuosi ir Jums, jos atrodo natūraliomis ir logiškomis, tačiau problema, kad jos pastoviai pažeidžiamos, todėl priminimas apie jas, manau, yra reikalingas.

2010-01-25 - No Comments!

Skolų etiketas

Pinigų skolinimas (o taip pat ir kitų daiktų) yra ganėtai „jautri“ paslauga. Skolindami ką nors, mes rizikuojame (ypač pirmą kartą), kad mums gali negrąžinti, o nepaskolinus – rizikuojame savo geru įvaizdžiu. Taigi, ką daryti tokioje situacijoje? Į pagalbą siūlau pasitelkti kasdienio etiketo normas.

Skolindami ką nors aptarkite grąžinimo laiką ir sąlygas. Prieš ką nors paskolinant, nesigėdykite paklausti apie grąžinimą bei aptarkite sąlygas. Šis patarimas ypač aktualus skolinant pinigus. Jei yra vėluojama grąžinti paskolintą daiktą arba pinigus, nebijokite apie tai priminti. Be abejo, toks priminimas yra nemaloni procedūra abiems, bet pagal etiketo normas jį yra priimtina. Paklausus apie skolos grąžinimą, skolininkas privalo atsiprašyti ir grąžinti arba nurodyti kitą grąžinimo datą. Geriausia neleisti tokiai situacijai įvykti.

Etiketo normos taip pat nusako, kad skolinant pinigus, galima susitarimą įtvirtinti raštu. Šiame veiksme nėra nieko įžeidžiančio. Pasikartosiu, skolinimas – yra „jautri“ paslauga, todėl šioks toks atsargumas yra priimtinas. Taip pat, nederėtų įsižeisti, jei jus vardą ir pinigų sumą, skolinantys įrašys į užrašų knygelę.

Jei matote, kad dėl kažkokių priežasčių negalite grąžinti skolos laiku, būtina apie tai įspėti žmogų, iš kurio daiktas arba pinigai buvo paskolinti, ir paklausti ar sutiktų jis dar šiek tiek palaukti. Gavus neigiamą atsakymą, būtina nedelsiant grąžinti skolą. Pvz. galima pasiskolinti pinigus iš kito žmogaus ir atiduoti skolą.

Smulki pinigų suma gali būti grąžinama matant 3 asmenims, didelė pinigų suma – tik privačiai. Rekomenduojama pinigus grąžinti be voko ko stambesnėmis kupiūromis. Smulkūs daiktai atiduodami susitikus, didesni – namuose arba kitoje patogioje vietoje. Daiktai turi būti grąžinami tokioje būklėje, kokia ji buvo skolinant. Jokiu būdu negalima grąžinti sugedusio daikto, motyvuojant prasta kokybe. Daiktas turi būti pakeistas nauju. Esant artimiems draugiškiems santykiams, galima aptarti daikto remonto galimybę.

Bet koks skolos aptarinėjimas girdint kitiems asmenims yra nepriimtinas. Taip pat nepriimtina aptarinėti skolos detalių su trečia šalimi. Skolos perleidimas galima tik, jei visos suinteresuotas šalis buvo informuoti bei sutinka.

Ir pabaigai, paskutinis patarimas – gavę neigiamą atsakymą į prašymą ką nors paskolinti, neįsižeiskite ir priimkite šį atsakymą be papildomų emocijų. Bet koks, net labai artimas žmogus neprivalo nieko jums skolinti.

2009-11-25 - 4 comments

Bendravimo mobiliuoju telefonu etiketo taisyklės

Šiais laikas beveik visi turi mobiliųjų telefoną. Tačiau ne visi žino bendrąsias bendravimo mobiliuoju telefonu etiketo taisyklės. Rodos, kas gali būti paprasčiau. Mobilusis beveik nesiskiria nuo stacionaraus telefono, todėl turėtų galioti tos pačios taisyklės. Bet yra šiek tiek kitaip: egzistuoja vienas esminis skirtumas – naudojant mobiliųjų ryšį, negalime numatyti kokioje situacijoje yra žmogus, kuriam skambiname. Dėl šios priežasties, bendravimo mobiliuoju telefonu etiketo taisyklės šiek tiek skiriasi.
Read more

2009-10-01 - 2 comments

Etiketas teatre ir kino teatre

Kada paskutinį kartą buvote teatre? O kino teatre? Tikriausiai, beveik visi dažniau lankosi kino teatre nei teatre. Dėl šios priežasties dažnai teatro etiketas yra pamirštamas, teatre elgiamasi lyg kino teatre.

Prieš einant į teatrą, rekomenduojama susipažinti su pjese, sužinoti apie autorių. Tokiu būdu galėsite susiformuoti savo pjesės įsivaizdavimą ir palyginti jį su režisieriaus.

Jei nepavyko nupirkti bilietų arčiau scenos, su savimi rekomenduojama pasiimti teatro žiūronus. Nedera spoksoti į žmones per žiūronus, skolintis žiūronus iš kaimynu ar pasakoti pjesės siužeto dar neprasidėjus spektakliui. Svarbiausia, atsiminti, kad spektaklio, pjesės metu nedera klausti aplinkinių apie įvykius scenoje. Bendrai, bet koks triukšmas yra nepriimtinas (išimtis - ovacijos operos teatre). Todėl, jeigu prieš ėjimą į teatrą jaučiate negalavimą, geriausia pasilikti namuose ir netrukdyti kitiems. Mobilius telefonus taip pat galima palikti namuose arba nepamirškite juos išjungti dar prieš įeinant į teatrą. Read more

2009-08-18 - No Comments!

Biliardas ir etiketas

Pasirodo, net biliardas turi savo etiketą. Biliardo etiketas tai rinkinys rašytų ir nerašytų taisyklių bei normų. Aišku, čia galioja bendrosios etiketo taisyklės, tačiau yra ir taisyklių, kurios naudojamos tik žaidžiant biliardą.

Būtina gerbti priešininką ar/ir kitus žaidėjus

Biliardas – tai žaidimas, net varžybos, tačiau kartu tai ir bendravimas. Šis bendravimas turėtų vykti taip, kad netrukdytų kitiems, todėl nepriimtina garsiai kalbėti, komentuoti ir kitaip pernelyg karštai reikšti emocijas. Kiti žaidėjai, kaip ir jūs, nori apmąstyti situaciją ir nekliudant padaryti smūgį. Todėl, kai eilė smūgiuoti perėjo priešininkui, patartina prisėsti ir ramiai stebėti įvykius ant stalo bei laukti savo eilės. Geriausia, jei neskleistumėte erzinančių garsų (pvz. švilpimas, burbimas, mušinėjimas pirštais į stalą ir t. t.), nebūtumėte prie stalo priešininko tiesioginio matymo zonoje ar už nugaros. Read more

2009-07-16 - 2 comments

Akiniai nuo saulės: 3 etiketo taisyklės

Nesu geras etiketo žinovas, tačiau, mano manymu, bent paprasčiausius dalykus būtina žinoti, todėl kartais nuo karto savo dienoraštyje su minkštomis sienomis rašysiu apie etiketą. Tai bus naudinga ir man, ir tiems kas skaito. Taigi pirmas įrašas apie saulės akinius. Kodėl? Visgi vasara... O vienas iš svarbiausių vasaros aksesuarų - akiniai nuo saulės. 3 taisyklės...
Read more