All Posts in kabutės

2009-10-10 - 2 comments

3 taisyklės apie kabučių naudojimą įmonių, įstaigų ir organizacijų pavadinimuose

  1. Pavadinimai su įmonės bendrinį vardą reiškiančiais žodžiais yra tiesioginės reikšmės, ne simboliniai, ir rašomi be kabučių, pvz., UAB Šiuolaikinio meno centras (ne UAB „Šiuolaikinio meno centras“). Kitais atvėjais būtina naudoti kabutes.
  2. Jeigu įmonės pavadinimas, sudarytas tik iš didžiųjų raidžių, tai jis rašomas su kabutėmis, be tarpų ir skyrybos ženklų. Tačiau, jei pavadinimas yra neoficialus, tai kabučių nereikia, plg.: Sveikatos apsaugos ministerija.
  3. Autobusų parkų, komunalinių ūkių ir pan. pavadinimų rašyba kartais ne visai aiški, nes žodžiai keliareikšmiai. Vis dėlto pamažu nusistovi jų rašymas be kabučių, t. y. jie suvokiami kaip gimininiai žodžiai, reiškiantys įmonės rūšį, plg.: VĮ Valstybės turto fondas (ne VĮ „Valstybės turto fondas“).

2009-04-01 - 3 comments

Lietuviškos kabutės yra savitos

Su kompiuterio atėjimu į mūsų kasdienybę (o gal tai pasireiškė dar anksčiau – atsiradus spausdinimo mašinėlėms) vis rečiau galima pamatyti teisingai surinktą tekstą. Šiame įraše aptarsiu kabučių rašymą. Tikiuosi tai bus naudinga.

Skirtingose kalbose vartojamos skirtingos kabutės.  Lietuviškos kabutės yra savitos ir skiriasi nuo vartojamų kitose kalbose (anglų kalboje vartojamos tokios kabutės – “ABC”, rusų – «ABC», kitos kalbos – „ABC”). Lietuvių kalboje vartojamos atidaromosios ( „ ) ir uždaromosios ( “ ) kabutės. Atidarančios kabutės — du kableliai žemai, o uždarančios — du apversti kableliai aukštai. Aš išsimeniau sekančiu būdu: apačioje – devynetukai, viršuje – šešetukai.

Verta žinoti: HTML kalboje atidaromosios kabutės - „, o uždaromosios -  “

Verta žinoti: Kodai pagal „Windows’us“ (renkami laikant nuspaustą klavišą Alt): atidaromųjų — 0132, o uždaromųjų — 0147

Plačiau: http://www.vlkk.lt/lit/9983