2010-01-11 - 1 comment.

Čiaudulys ir etiketas

Rodos, čiaudulys – įprastas reiškinys, tačiau mandagiam žmogui dažnai iškyla dilema kaip elgtis: palinkėti žmogui, kuris nusičiaudėjo, geros sveikatos ar ignoruoti šį faktą.
Etiketo istorija byloja, kad anksčiau buvo tikima, jog, jei žmogus nusičiaudėjo, jis būtinai pasveiks arba bus sveikas. Be to, buvo tikima, kad čiaudulio metu išsakytos mintis yra tiesa, o sugalvoti norai išsipildys. Dėl šių priežasčių atsirado paprotys linkėti sveikatos, kuris vėliau tapo etiketo norma.

Sakoma, kad po kiekvieno čiaudulio neprilinkėsi sveikatos, tačiau sveikatos palinkėjimo tradicija yra žinoma ne tik Europoje, bet ir Azijos ar kitose šalyse. Pvz. musulmonai nusičiaudėjus turi pasakyti Alachą garbinančius žodžius.

Tačiau laikas nestovi vietoje, o etiketo normos keičiasi ir yra pritaikomos prie laikmečio. Šiuolaikinis etiketas nurodo, kad nėra būtina atsiprašyti, o aplinkiniams sakyti „Į sveikatą“. Teko sutikti netgi griežtą rekomendaciją, kad reikia ignoruoti čiaudulį, nes, atkreipdami dėmesį į sveikatos problemą, mes galime įžeisti žmogų.

Bendrai, pagal šiuolaikinio etiketo normas, esant negalavimams, pvz. čiauduliui, geriausia nesirodyti viešumoje, o pasirodžius – rekomenduojama pabandyti susilaikyti nuo čiaudulio. Jei susilaikyti nesigauna, būtina pridengti burną nosinę, servetėlę arba kairią ranką (pagal naujausius patarimus, vietoje rankos naudoti rankos sulenkimą prie alkūnės, tačiau etikete tokios normos neradau), nusisukti nuo žmonių bei kiek įmanoma tyliau nusičiaudėti. Sėdint prie stalo, būtina čiaudėti nusisukus nuo stalo.

Aš prisilaikau nuomonės, kad nusičiaudėjus, reikia atsiprašyti tik pirmąjį kartą, o aplinkiniai turi palinkėti sveikatos taip pat tik pirmąjį kartą. Be to, priklausomai nuo situacijos, pvz. vykstant pokalbiui, mano manymu, geriausia – yra neatsiprašinėti, nes patirtis rodo, kad atsiprašymas iššaukia sveikatos palinkėjimus bei atsakomąjį „ačiū“, o tai tuo pačiu nutraukia diskusiją.

Beje, jei vis dėlto norite žmogui palinkėti sveikatos, reikia nepamiršti ir apie žodžių prasmę. Kai nusičiaudime, dažnas lietuvis palinki – „į sveikatą“. Toks palinkėjimas netinkamas, nes tuomet rezultatas bus atvirkštinis, juk mes iščiaudome ją. Patarčiau naudoti „Linkiu sveikatos“ ar panašiai.

Published by: Igor in Elgesio taisyklės

Comments

Ciaudantysis Atsiprasytojas
2019-09-12 at 07:53

Nors straipsnis ir labai senas, bet noriu patikslinti, jog čiaudint yra šalinami mikroorganizmai, dulkes ir kiti kvepavimo takus dirginantys objektai, taigi mes neisciaudome sveikatos, o atvirksciai, saugome sveikata.
„Toks palinkėjimas netinkamas, nes tuomet rezultatas bus atvirkštinis, juk mes iščiaudome ją.”

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.