2009-10-01 - 2 comments

Etiketas teatre ir kino teatre

Kada paskutinį kartą buvote teatre? O kino teatre? Tikriausiai, beveik visi dažniau lankosi kino teatre nei teatre. Dėl šios priežasties dažnai teatro etiketas yra pamirštamas, teatre elgiamasi lyg kino teatre.

Prieš einant į teatrą, rekomenduojama susipažinti su pjese, sužinoti apie autorių. Tokiu būdu galėsite susiformuoti savo pjesės įsivaizdavimą ir palyginti jį su režisieriaus.

Jei nepavyko nupirkti bilietų arčiau scenos, su savimi rekomenduojama pasiimti teatro žiūronus. Nedera spoksoti į žmones per žiūronus, skolintis žiūronus iš kaimynu ar pasakoti pjesės siužeto dar neprasidėjus spektakliui. Svarbiausia, atsiminti, kad spektaklio, pjesės metu nedera klausti aplinkinių apie įvykius scenoje. Bendrai, bet koks triukšmas yra nepriimtinas (išimtis - ovacijos operos teatre). Todėl, jeigu prieš ėjimą į teatrą jaučiate negalavimą, geriausia pasilikti namuose ir netrukdyti kitiems. Mobilius telefonus taip pat galima palikti namuose arba nepamirškite juos išjungti dar prieš įeinant į teatrą.

Teatre sutikus pažįstamą pasistenkite audringai nereikšti emocijų, nereikia pamiršti kur esate. Būtina pasisveikinti: jei pažįstami šalia - žodžiu ar rankos paspaudimu, jei toliau - galvos linktelėjimu.

Apranga priklauso tiek nuo teatro aplinkos, tiek nuo spektaklio, tiek nuo  jūsų aprangos stiliaus, ir nuomonės bei požiūrio į kultūrą. Tačiau bet kuriuo atveju apranga turi būti proginė. Nedera į teatrą eiti su kasdieniais rūbais.  Vakariniai rūbai ir papuošalai tinka einant į operos teatrą, labiau akademinis drabužių stilius - į dramos teatrą. Į jaunimo ar šiuolaikinį teatrus galima rengtis kiek laisviau, priklausomai nuo aukščiau išvardintų faktorių. Šukuosena neturi trukdyti kitiems.  Kosmetika ir drabužiai neturi būti ryškus ir iššaukiantys. Rankinukas neturi būti didelis, netinka kasdienės rankinės.

Pirmas į teatrą užeina vyras (jei eina pora) arba žmogus turintys bilietus (jei žmonių kompanija). Reikia ateiti anksčiau, kad iki trečiojo skambučio spėtumėte rasti savo vietą. Vietą nurodo bei pirmas prie jos eina vyras. Prie savo vietos reikia eiti veidu į sėdinčius taip, kad nekliudytumėte jų. Atsiprašinėti visų nereikia. Jei praėjimas yra siauras, reikia atsistoti ir praleisti, tačiau moteris tuo daryti neprivalo. Nepalikite daiktu praėjime.

Pavėlavus, nepriklausomai nuo vietos, reikia užimti vietą balkone ar šoninėse eilėse. Jeigu laisvų vietų nėra reikia palaukti antrakto prie durų. Jeigu jūsų vietos yra užimtos, reikia mandagiai tai paaiškinti. Jei užėmęs žmogus nesutinka su jūsų argumentais būtina kreiptis į salės administratorių. Jokiu būdu negalima kelti triukšmo patiems.

Antrakto metu galima pasilikti salėje arba išeiti. Tačiau, jei  dama nenori išeiti, vyras turi taip pat pasilikti.

Išeiti iš teatro spektaklio metu negalima. Jei pjesė dėl kažkokios priežasties nepatiko, būtina sulaukti pertraukos.  Jei nusprendėte pasilikti - netrukdykite kitiems savo replikomis ar kitaip nekreiškite savo nepasitenkinimo.  Išeiti iš salės galima tik kai aktoriai nulipo nuo scenos.

Pradėjau nuo teatro ir kino teatro palyginimo, jo ir pabaigsiu.

Kino teatre galioja laisvesnės  elgesio taisyklės. Į kino teatrą galima pasirinkti laisvesnio stiliaus ar net kasdienius drabužius. Viršutinius drabužius reikia palikti rūbinėje. Jei tokios galimybės nebuvo,  padėkite sau ant kelių.  Bendrai galioja tos pačios taisyklės: netriukšmaukite, nevėluokite, užimkite tik savo vietą, nešiukšlinkite ir t. t. Kino teatre įprastai galima valgyti, bet nepamirškite tai daryti netrukdydami kitiems.  Kino festivalių, kino peržiūrų ir kitų šventinių renginių metu galima ploti kino seanso metu bei po peržiūros.  Jei filmas visiškai nuvylė jūsų lūkesčius galima išeiti nesulaukus pabaigos, tačiau reikia nepamiršti viską daryti tyliai.

Verta žinoti: sudurtinio žodžio dėmens kino- nėra, yra tik atskiras žodis kinas. Todėl atskirai rašome žodžius kino filmas (ne kinofilmas), kino juosta (ne kinojuosta), kino kamera (ne kinokamera), kino kronika (ne kinokronika), kino studija (ne kinostudija).

Published by: Igor in Elgesio taisyklės, Kalba ir jos kultūra

Comments

Anonimas
2014-09-17 at 11:29

Taip etiketo reik laikytis sioje istaigoje. Ir klusniai vykdyt kas parasyta siam straipsnyje, nes kitaip gali atrodyti kvailai.

Katarina
2021-01-25 at 14:09

Teatre negalima:garsiai kalbėti, su telefonu kompiuteriu, negalima čepsšti ir pan.

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.