2010-03-03 - 8 comments

Filosofija ir Captcha kodai

Nekenčiu Captcha!  Nenoriu būti karo tarp robotų ir programuotojų dalyvis!

Žvelgiant į situaciją filosofiškai, Captcha ir panašių kodų naudojimo perspektyvos vis dar miglotos. Captcha kodai, kurie turėtų būti skirti apsaugoti svetaines nuo nepageidaujamo reklamos robotų aktyvumo, dažnai apsaugo ir nuo nepatyrusių interneto vartotojų. Apibendrinant, gaunasi, kad Captcha geba įveikti tik „protingi“ žmonės ir „protingi“ robotai.

Galiausiai, yra indai, kinai ir kitų tautybių žmonės, kurie padeda reklamos robotams įveikti bet kokio sudėtingumo Captcha kodus. Todėl reklamos ar užtvindimo pranešimais (angl. flood) problemos išlieka nepriklausomai ar naudojamas Captcha kodas ar ne.

Visi Captcha ir panašus robotų nustatymo testai veikia daugmaž vienodu principu, kuris realybėje būtų panašus į bandymą nuspėti ar į buto duris beldžiasi pažįstamas ar nusikaltėlis. Esmė, kad dabartinis dirbtinis intelektas (DI) yra panašaus lygio kaip ir nepatyrusieji interneto vartotojai. Kaip bebūtų gaila, reikia pripažinti, kad egzistuoja interneto vartotojų grupė, kurie pagal internetinio intelekto lygį ir patirtį, yra žymiai „kvailesni“ už robotus (nepamirštam, kad robotus rašo protingi žmonės). Todėl, mano manymu, Captcha kodai yra netiesioginės diskriminacijos pagal internetinę patirtį apraiška. Be to, Captcha ir panašus kodai turi ir kitų problemų:

  • atima ar sumažina neįgaliųjų galimybes naudotis svetaine. Ar kada pagalvojote kaip žmogus su regos sutrikimu turėtų įveikti Captcha? Analogija realiame pasaulyje - Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinės Asamblėjos patvirtintos Lygių galimybių neįgaliems žmonėms teikimo bendrosios taisyklės.
  • atima iš sąžiningų vartotojų daugumos galimybę patogiai naudotis svetaine. Gaunas, kad visi vartotojai suprantami kaip robotai iki tol, kol jie neįrodo, kad yra žmonės. Analogija realiame pasaulyje - Nekaltumo prezumpcija, t.y. asmuo laikomas nekaltu, kol jo kaltumas nėra įrodytas įstatymo numatyta tvarka ir pripažintas įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu.
  • Captcha neatlieka savo paskirties, nes neapsaugo nuo neigiamos informacijos pateikimo. Mitai apie Captcha neįveikiamumą jau seniai paneigti.

Yra daug būdų apsaugoti svetainę nuo nepageidaujamos reklamos. Apie jos veikiausiai parašysiu ateityje.

Kaip bebūtų, manau, kad reikia saugoti svetainę ne pagal tai ar vartotojas yra robotas ar žmogus, o pagal vartotojo atliekamus veiksmus. O prašyti vartotojus įvedinėti Captcha kodus, t.y. vykdyti netikslingus veiksmus, norint parašyti pranešimą ar užsiregistruoti, yra resursų naudojimas (laikas, programiniai sprendimai). Be to, kaip minėjau - tai ne tik diskriminacijos apraiška, bet ir savotiškas totalitarizmas iš svetainės kūrėjų. Vienintelis Captcha pliusas - DI vystymo skatinimas.

Ką jus manote šia tema?

Published by: Igor in Subjektyvūs pastebėjimai

Comments

Dali.us
2010-03-03 at 18:05

Captcha yra gėris. Iki ją instaliavau į deiną gaudavo 2-5 spaminius pranešimus. Dabar (jau kokie 3-4 mėnesiai) Captcha buvo apeita tik 1 kartą.

O ir nuo kai kurių komentatorių apsaugo: komentuoja tik tie, kas turi ką pasakyti.

    Igor
    2010-03-03 at 21:30

    Ar manai, kad be Captcha negalėtum pasiekti tokio rezultato? Betkokia apsauga duotų panašų rezultatą, nes, atleisk, bet tavo puslapis nėra tiek įdomus spammeriams, kad jie rašytų papildomą kodą, kad įveiktų svetainės apsaugą.

bim_bam
2010-03-04 at 03:28

Šis komentaras bendras dviem paskutiniosioms temoms.

Nežinau apie kokias captcha’as čia rašai, bet tikrai nemanau, kad tokių žmonių, kurie nesugebėtų išspręsti tokio sudėtingumo uždavinių yra daug. O jei jau visiški bambukai, tai klausimas ar jie sugebės pasinaudoti ir tomis paslaugomis, kurias ir saugo captcha. Be to, gali bandyti kiek nori kartų :) Dėl prieinamumo neįgaliems žmonėms, taip, šioka tokia problema, bet kaip ir realiame pasaulyje, sprendimai tam yra (garsinės captcha ir pan.) Tik, kaip ir realiame pasaulyje, ne visada apie šią žmonių grupę galvojama ir tokios captcha’os nenaudojamos.

Dėl sąžiningų vartotojų skriaudimo… „C’mon”, čia jau beveik juokinga. Pats tikrai nesijaučiu skriaudžiamas ar žeidžiamas captchų, kaip, turbūt, ir didžioji dalis visų kitų. Kai eini į kinoteatrą irgi bilietą parodai. Ar ir čia norėtum nekaltumo prezumpcijos? :)

Šiaip nesinori captcha, naudokis mokamomis paslaugomis, dėl kainos botai jų nenaudoja tad ir captcha’ų nereikia. Visais kitais atvejais pasiruošk kąžką aukoti.

Atsisakęs captch’ų ir darydamas analizę po to, pirmiausia sunaudosi daug „geležies” resursu – netikroms vartotojų paskyroms, tinklo srautui ir pan. Be to, kartais pramesi ir gerų vartotojų laiškų ar pan. ir čia jau tikrai bus liūdna. Jei nebūčiau garantuotas, kad mano laiškas bus išsiųstas, spėk ar naudočiaus tokiom paslaugom?.. Tad laukinio kapitalizmo sąlygom captch’os paprasčiausiai labiausiai ekonomiškai apsimoka.

Be to, yra ir naudingų captch’ų, pvz. reCAPTCHA kur pateikiamas teksto fragmentas iš tikros knygos, kurio nesugeba įveikti geriausi OCR’ai. Tokiu būdų į skaitmeninį formatą verčiamos knygos. O jei kiniečiai už tai dar ir pinigų gaus, tai ir iš vis gerai :)

    Igor
    2010-03-04 at 13:01

    Esmė tame, kad, jei Captcha paprasta, ja praeina robotas ir žmogus, jei sunki – susiduria su problemomis ir paprastas žmogus ir robotas.
    Sutinku, kad būna gerų Captcha kodų (jau minėtas reCaptcha vienas geresnių), bet dažniausiai naudojami kodai, kurie sukelia problemų.
    Ar niekada neteko bandyti atspėti 0 (nulis) ar O (raidė) captcha kode?
    Ar nekilo sunkumų įveikiant Rapidshare kačiukus?
    Apie mail.ru nesąmones neklausiu, tikriausiai, niekas nebandėt ten registruotis. Bet servisu naudojasi milijonai.
    Na, aš nekalbu apie JOHNMWILLIS surinktas blogas Captcha.
    Dar daug pavyzdžių mačiau ir Lietuvos internete ir užsienyje.

Mr-Script
2010-03-04 at 16:45

Šiaip kai nėra kitų būdų geras dalykas ir captcha, bent paprastutis. Nes ne visi robotai yra protingi, dauguma tiesiog eiliniai. Ir tokie paprastučiai visai padeda apsisaugoti nuo daugumos durnų robotų.

Mano saite tokio dalyko nėra, nes šiaip WordPresso Akismet manau yra daug praktišeksnis dalykas :)

Justinas
2010-03-04 at 17:03

Aš spam problemą savo tinklaraščio komentaruose išspręndžiau su papildomu laukeliu, paslėptu su css. Vartotojas jo nemato, botas užpildo. Captcha niekam nepatiko.

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.