Kai pirmą kartą viename iš forumų pamačiau elgesio tinkle taisyklių aptarinėjimą, pagalvojau, kad tai visiška nesąmonė ir neverta mano dėmesio. Kokia prasmė nuo tų taisyklių? Visi ir taip žino kaip dera elgtis, o kaip ne.
Dabar suprantu, kad klydau. Informacinės ir ryšių technologijos radikaliai keičia mums žinomą aplinką ir formas. Žmonės nespėja priprasti prie naujųjų technologijų ir jų panaudojimo galimybių, todėl vis dažniau pastebimas tradiciniems bendravimo būdams nesavitas elgesys. Pvz. Ar galima naudoti šypsenėles verslo susirašinėjime? Ar verslo konferencijos metu reikia elgtis taip pat kaip ir bendraujant realybėje?
Internetas, mobiliosios technologijos ir t. t. kaip betkokia vieša erdvė privalo turėti savo elgesio taisykles. Tinklo etiketas nėra sukurtas kokios nors konkrečios institucijos ir jokiu būdu nėra privalomas vykdyti. Tačiau, mano manymu, su tinklo etiketu, talpinančiu savyje didelį ir pakankamai universalų elgsenos taisyklių rinkinį, turėtų būti susipažinęs kiekvienas interneto lankytojas ar naujųjų technologijų naudotojas. Tinklo etiketas arba netiketas (angl. Netiquette, „network“ - 'tinklas' ir pranc. etiquette - 'etiketas') samprata nėra nauja. Terminas atsirado XX a. 8-ojo dešimtmečio viduryje FIDO tinkle. Nepaisant to, pagrindinės taisyklės surinktos tik 1995 metai Internet Engineering Task Force organizacijos išleistame RFC (Requests for Comments) dokumente Nr. 1855. Skirtingai nuo kai kurių kitų RFC dokumentų, pastarasis nepretenduoja į standarto vaidmenį ir yra tik rekomendacija. Lietuvišką vertimą galima rasti VTU puslapyje. Tačiau yra vienas minusas - taisyklės seniai nebuvo atnaujintos, o atsirado daug naujų bendravimo priemonių (socialiniai tinklai, pokalbių programos ir t. t.), o kitos beveik mirė arba tapo specializuotomis (FIDO, Newsgrous ir t. t.), todėl laikas nuo laiko bandysiu apibendrinti Internete sukauptą patirtį.
Pradžiai, parašykite, kokias Jūs žinote netiketo taisykles?
Published by: Igor in Elgesio taisyklės