2009-08-25 - 3 comments

Interneto svetainės pritaikytos neįgaliesiems (II dublis)

Kaip jau minėjau anksčiau, man liūdna ir pikta, kad Lietuvoje beveik nėra svetainių pritaikytų neįgaliesiems. Šiandien nutariau vystyti šią temą ir susisiekiau su IVPK. Pasirodo, IVPK planavo šiemet atnaujinti Neįgaliesiems pritaikytų interneto tinklapių kūrimo, testavimo ir įvertinimo metodines rekomendacijas, tačiau dėl susidariusios ekonominės situacijos šalyje tenka šiuos darbus nukelti vėlesniems metams. Ir čia krizė.
O šiaip, nudžiugino, kad Lietuvoje yra kažkas daroma. Vykdydamas LRV „Dėl Bendrųjų reikalavimų valstybės institucijų interneto svetainėms patvirtinimo“ nutarimo Nr. 480 (Žin., 2003, Nr. 38-1739; 2006, Nr. 115-4376) 2 punktą, IVPK kartą per metus atlieka valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų interneto svetainių būklės analizę. 2008 metų analizės ataskaita pateikiama IVPK svetainėje Statistikos archyve. Šiuo metu rengiama ir rugsėjo mėnesį bus paskelbta 2009 metų analizės ataskaita. Su nekantrumu lauksiu šių metų rezultatų. Kadangi, šis įrašas apie interneto svetaines pritaikytas neįgaliesiems, todėl peržiūrėjau geriausiai kiekybinio vertinimo kriterijus atitinkančių įstaigų interneto svetainių dešimtuką:

 • 1. Valstybinė sėklų ir grūdų tarnyba prie ŽŪM
  Vienas geriausių pavyzdzių kaip reikia pritaikyti svetainę neįgaliesiems. Reikėtų tik sutvarkyti, kad dydžiai būtų nurodyti reliatyviais dydžiais, o ne fiksuotais. Bei nepamiršti title atributo prie nuorodų ir nenaudoti lygiavimo iš abiejų kraštų. Atlikus šios pakeitimus, puslapis buvo pritaikytas net pačiam auksčiausiam WCAG 2.0 AAA standartui.
 • 2. Užsienio reikalų ministerija
  Puslapis nepritaikytas neįgaliems. Padarytas tik vaizdas, kad svetainė pritaikyta: yra nuoroda Svetainė neįgaliesiems, tačiau tik titulinį puslapį buvo bandoma nesėkmingai pritaikyti neįgaliesiems.
 • 3. Finansų ministerija - puslapis, jei neskaičiuoti smulkių klaidų, pritaikytas neįgaliesiems.
 • 4. Kūno kultūros ir sporto reikalų departamentas prie LRV
  Svetainė, jei neskaičiuoti smulkių klaidų, pritaikyta neįgaliesiems, tik reikėjo paieškoti kaip patekti į puslapį neįgaliesiems.
 • 5/6. Statistikos departamentas prie LRV
  Svetainė, jei neskaičiuoti smulkių klaidų, pritaikyta neįgaliesiems.
 • 5/6. Transporto investicijų direkcija
  Svetainė, jei neskaičiuoti smulkių klaidų, pritaikyta neįgaliesiems.
 • 7. Vidaus reikalų ministerija
  Puslapis nepritaikytas neįgaliems. Padarytas tik vaizdas, kad svetainė pritaikyta. Yra nuoroda Pritaikyta neįgaliesiems, tačiau tai tik nuoroda į svetainės medį.
 • 8. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija
  Šį svetainė turėtų būti visiems kitiems pavyzdys, juk jie labiausiai turėtų bendrauti su neįgaliesiais.
  Buvo bandoma pritaikyti neįgaliesiems, tačiau, mano akimis žiūrinti, tai iki galo padaryti nepavyko: judantys elementai, nevisur yra alternatyvus tekstas ir t. t.
 • 9. Krašto apsaugos ministerija
  Svetainė buvo bandoma pritaikyti neįgaliesiems, bet yra daug ką taisyti.
 • 10. Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija
  Svetainė pritaikyta neįgaliesiems, tačiau man asmeniškai kažko trūksta.

Pasirodo viskas ne taip blogai, kaip maniau iš pradžių. Yra svetainių, kuriomis reikėtų didžiotis ir į kurias kitoms įstaigoms reikėtų lygiuotis.

Published by: Igor in Dizainas, Interneto svetainių kūrimas

Comments

Anonimas
2010-06-22 at 18:18

na uzsienio reikalu ministerija tikrai nuvyle su savo svetaine :)

Anonimas
2015-01-14 at 14:05

O aš kažkaip nepastebėjau kuo šitos internetinės svetainės skiriasi nuo paprastų :)

Absurdas
2016-11-29 at 14:48

Labiausiai patinka Dizi jaunuolio sukurtos rekomendacijos kartu su LR vyriausybę. Įdomu ar nors vienas iš tų rekomenduotojų realiai pažystą nors vieną neįgalų asmenį? Jei taip tik vieną? Kurčią? Aklą? Su judėjimo trūkumais? Su psichinę negalia? Kiekviena iš šių pseudo „pritaikymo savokų ir rekomendacijų” yra paprastas pinigų plovimas. Pačiame įrenginyje (PK, mob) jau yra pritaikomumo svirtys. Jei raidės mažos galima pasikeisti monitoriaus rezoliucija, jei spalvos netinka (PK, Mob) turi savyje nustatymus kurie bendrai viska pakeičia.
Dabar visuose paminėtuose puslapiuose, kuriuose yra tie „neigaliems” versija. Kviečiu joje ja nuspausti, perjungti, kad butu A+++ teksto dydis, nerodytu foto, ir fonas būtų juodas. Pavyko?! Ok paspauskite ant bet kurios nuorodos ir stebėkite kas bus. :)

Kitas dalykas, jei žmogus nemato juodų dalykų baltame fone (Kaip jis pamatys perjungimo mygtuka?)

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.